TWÓJ IP

MÓJ-IP - TWÓJ NUMER IP...
23.23.28.23

TWÓJ HOST

MÓJ-IP - TWÓJ HOST...
ec2-23-23-28-23.compute-1.amazonaws.com

SYSTEM

MÓJ-IP - TWÓE PAŃSTWO...

PRZEGLĄDARKA

MÓJ-IP - TWOJA PRZEGLĄDARKA...
UNIDENTIFIED

Mój IP - Logo

SERWIS UKAZUJĄCY ADRES IP!

O MÓJ–IP .PL

Serwis Mój IP .pl ma na celu ułatwić odpowiedź na często zadawane przez Ciebie, drogi użytkowniku, pytanie „Jaki jest mój IP?”. Choć odpowiedzi tej udziela wiele serwisów, to MÓJ-IP .PL jest prosty w obsłudze i wywołuje przyjemne wrażenia estetyczne. Jesteśmy zdania że użytkownik wpisując „ MÓJ IP” zasługuje na to aby nie być bombardowany zatrważająca ilością reklam... zasługuje na jakość!

JAK DZIAŁA SIEĆ?

MÓJ IP - Schemat działąnia Internetu

OPIS SCHEMATU

Po nawiązaniu połączenia internetowego z Twoim ISP, tzn. dostawcą usług internetowych (TP, Dialog, Netia itp.), otrzymujesz adres IP. Jest on dynamicznie przydzielany, co oznacza, że po ponownym nawiązaniu połączenia jest z reguły inny. Po wpisaniu w pasku przeglądarki adresu www. MÓJ - IP .pl (niezależnie od tego, czy będzie to Chrome, Firefox, Opera lub inna), następuje wysłanie żądania za pomocą ISP do systemu Domain Name System - DNS, który odpowiada za translację adresu z omawianego tu www. MÓJ - IP .pl na adres IP serwera udostępniającego stronę. Następnie adres jest zwracany Twojemu ISP. Dostawca usług internetowych przydzielający adres IP, wysyła żądanie dalej do serwera NAP, a później ISP, do którego jest podpięty serwer udostępniający daną stronę. Drogą powrotną strona trafia do Twojego komputera, który identyfikowany jest adresem IP. Potem następuje parsowanie kodu strony i jej wyświetlenie w przeglądarce. W ten sposób możesz zobaczyć serwis MÓJ-IP!!!

SŁOWNICZEK:

JAKI JEST „MÓJ IP”
i CZYM JEST „MOJE IP”?

Mój IP / Twój IP to unikalny numer urządzenia, które nawiązało połączenie za pomocą protokołu komunikacyjnego TCP/IP z siecią Internet, otrzymując oznaczenie rejestracyjne - adres IP. Mój IP / Twój IP nie jest fizycznym adresem urządzenia. Za pomocą numeru IP jesteśmy rozpoznawalni dla usługodawcy, który przydziela nam adres IP. Urządzeniem posiadającym adres IP może być np. komputer, router, telefon. Na podstawie Mojego IP / Twojego IP jest możliwa wymiana danych w sieci miedzy komputerami, ale też identyfikacja odbiorcy usługi. Użytkownicy Internetu dbający o szczególną anonimowość w sieci, np. obywatele państw, w których istnieje cenzura wypowiedzi, używają czasami metod ukrycia swojego adresu IP, np. podmieniając go na wskazujący przynależność do innego państwa. Jest to zabieg skuteczny, ale czasem bezcelowy, ponieważ adres IP, o którym zwykłeś mawiać drogi użytkowniku „Moje ip”, nie zawsze jest numerem jednoznacznie identyfikującym Ciebie, jako odbiorcę usługi, ale bywa przydzielany urządzeniu pośredniczącemu w wymianie danych np. router, wifi. Tak więc gdy szukasz strony wyświetlającej Twój IP, wpisując w wyszukiwarce Moje IP, tak naprawdę trafiasz na strony odczytujące adres IP Twojego routera, a jak wiemy, z usługi routera może korzystać więcej urządzeń i wszystkie one będą mieć ten sam adres IP. Urzędy represji będą raczej zainteresowane odczytaniem adresu MAC, który to w przeciwieństwie do adresu IP, jest numerem jednoznacznie przydzielonym do urządzenia sieciowego (choć też istnieją mechanizmy jego podmiany).

KIM, CZYM JEST HOST
W ODNIESIENIU DO MOJEGO / TWOJEGO IP?

Komputer podłączony do sieci komputerowej posiadający adres IP staje się hostem. W takim rozumieniu tego słowa, host może być każdą maszyną uczestniczącą w wymianie danych w sieci komputerowej np. w sieci Internet. Tak naprawdę wpisując adres strony np. www. Mój – ip .pl lub tylko Mój IP w wyszukiwarce, a później klikając na link mój – ip .pl, żądanie wyświetlenia strony nie trafia bezpośrednio do serwera, na którym znajduje się strona. Między Tobą a hostem znajduje się jeszcze serwer DNS, ale o nim za chwilę.

CO TO JEST DNS?
CO MA WSPÓLNEGO Z MOIM IP?

To mechanizm translacji adresu w postaci www. MÓJ - IP .pl na adres zrozumiały dla maszyn, adres IP ( patrz punkt JAKI JEST MÓJ IP? JAKIE JEST MOJE IP?) Istnieje pewna hierarchia nazw domen. W przypadku Polski najwyższe miejsce zajmują domeny .PL, a niższe .ORG.PL. Najwyżej w strukturze DNS stoją tzw. ROOT NAMESERVER, których najwięcej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się organizacja przydzielająca adresy IP. Przechowują one 248 dwuliterowych domen najwyższego poziomu.

JAKIE MAMY RODZAJE ADRESÓW IP?

Dawniej, gdy sieć internetowa była mała (na świecie istniało tysiące serwerów, z których każdy miał swój IP i niewiele więcej komputerów z nich korzystających), pula adresów IP przypisywanych do serwerów czy komputerów podłączonych do Internetu mogła być niewielka. Dziś na świecie jest więcej serwerow (samo Google posiada ich ponad milion) oraz komputerów korzystających z Internetu, tak więc pula adresów IP stała się niewystarczająca. Dlatego pojawiła się szósta wersja protokołu IP - IPv6, umożliwiająca wygenerowanie o wiele większej liczby adresów IP.

KTO PRZYDZIELA ADRESY IP?

Za przydzielanie adresów IP odpowiada na najwyższym poziomie organizacja ICANN. To instytucja non-profit, mająca swą siedzibę w USA, która ze względu na przynależność terytorialną pozostaje pod dużym wpływem władz USA. Ponadto świat podzielono na 5 regionów, za które odpowiadają organizacje drugiego poziomu: AfriNIC (Afryka), APNIC (Azja-Pacyfik), ARIN (Ameryka Północna), LACNIC (Ameryka Południowa, Środkowa i Kariby), oraz RIPE NCC (Europa, Bliski Wschód i Azja Środkowa) z siedzibą w Amsterdamie. Organizacje te nadają status LIR tzn. zezwolenie na przydzielanie adresów IP użytkownikom końcowym. LIRami są chociażby TP, ATM.